A módosító javaslat törölte a Ptk-ból a bejegyzett élettársakra és élettársakra vonatkozó rendelkezéseket.
Harrach Péter
1947-ben született Budapesten. Nős, három fia, két unokája van. 1973-ban kánonjogi diplomát szerzett. 1998-ig a Püspökkari Titkárságon a világi ügyek referense. 1990-től a KDNP egyházi szakértője, budapesti elnöke, végül alelnöke. 1990–98 között a zuglói képviselő-testület, 1994-től négy évig a Fővárosi Közgyűlés tagja, 1998-tól országgyűlési képviselő. Az Orbán-kormány szociális és családügyi minisztere, 2002-től 2010-ig a parlament alelnöke volt. Tagja a Fidesznek, képviselőnek a KDNP jelölte. 2010-től a Kereszténydemokrata Néppárt országgyűlési frakciójának vezetője, a Népjóléti bizottság tagja.
Indítványok
A 2011-ben elfogadott új Alaptörvény előírja egy a családok védelméről szóló sarkalatos törvény elfogadását. A törvényjavaslat benyújtására egyéni képviselői indítványként, a társadalmi vitát megkerülve került sor. A törvényjavaslat a család kirekesztő meghatározását adja, amelybe sem az azonos nemű párok, sem a házasságon kívül együttélő különnemű párok nem férnek bele. A törvényjavaslat emellett a házastársakra korlátozza a nem vérszerinti rokonok közötti öröklést, amely ellentmond a bejegyzett élettársak más törvényekben biztosított öröklési jogának. A javaslat végül kimondja, hogy az oktatási intézmények és a médiaszolgáltatók kötelesek a házasság intézményét, valamint a család értékét tiszteletben tartani, ami a kirekesztő családfogalom miatt jelentheti az azonos nemű párok alkotta családok száműzését az oktatási és médiatartalmakból.
Ez a módosító javaslat az egyházi szervezeteket kivonta volna az egyenlő bánásmód követelménye alól. Ez alapján például egy egyházi fenntartású egyetem bölcsészkara megtagadhatta volna egy roma vagy meleg hallgató felvételét.
Szavazások
Idézetek
A homoszexualitás magánéleti kérdés. A melegfelvonulás viszont nem a melegekről szól, hanem a hagyományos értékek és normák elleni demonstráció. (…) A család fogalmának vitájában az egynemű párokkal kapcsolatban mi higgadtan, nyugodtan érveltünk. Ehhez képest a melegfelvonulás provokatív szándékkal jelenik meg. Arra ilyen hangnemben illik reagálni.
(K)ülönbséget kell tenni a homoszexualitás jelenségének megítélése, valamint az egyes emberek iránti megértés és szeretet között. Az idézett pápai kijelentés az utóbbiról, az emberek felé forduló egyházról szól. Való igaz – folytatta Harrach –, hogy ebben a kényes kérdésben az egyház vezetői nem nagyon szoktak ügyelni a különbségtételre. A pápa megnyilatkozása ilyen szempontból kétségtelenül újdonság, a hitbéli tanítások azonban változatlanok: a házasságot az egyház továbbra is csak férfi és nő között tartja elképzelhetőnek, nem támogatja, hogy meleg párok örökbe fogadhassanak gyerekeket, a homoszexualitást a magánélet szférájába sorolja.
Arra a felvetésre, hogy Brüsszel az azonos neműek házasságának engedélyezését és a Gyurcsány Ferenc elleni büntetőeljárás leállítását várhatja a hiteltárgyalások sikeréért cserébe, azt mondta, reméli, Európa nem jutott el odáig, hogy korrupt politikai személyeket védelmezzen, illetve, hogy nem a melegek kapcsolatának házassági rangra emelése a legnagyobb gond a demográfiai csőd közepette.
(A) Harrach mellett három kereszténydemokrata képviselő, Michl József, Tarnai Richárd és Bagdy Gábor által jegyzett indítvány természetes személyek érzelmi és gazdasági közösségeként írja le a családot, amelynek alapja egy férfi és egy nő házassága vagy egyenes ági rokoni kapcsolata, illetve családba fogadó gyámsága lehet. (…) Kiemelte a paragrafust, amely kötelezi a médiaszolgáltatókat, hogy tartsák tiszteletben a házasságot és a családi értékeket.
Harrach Péter, a parlament kereszténydemokrata alelnöke azt mondta: valóban szeretnék megvédeni és megerősíteni a házasság és a család intézményét, de nem akarják a társadalomra erőltetni a kereszténydemokrata modellt. A melegeket érintő, bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló kérdésre a politikus kifejtette: "értelmezésünk szerint a házasság definíciója egy férfi és egy nő tartós kizárólagos kapcsolata". Hozzátette, hogy az egyneműek együttélését nyilván szabályozni kell, de nem a házasság intézményével összefüggésben.