Demszky Gábor

Demszky Gábor 1952-ben született Budapesten. Nős, négy gyermeke van. 1970-ben érettségizett a Kaffka Margit Gimnáziumban, majd az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának hallgatója lett. 1972-ben politikai szervezkedésben való részvétel vádjával egy évre kizárták az egyetemről. Taxisofőrként, majd könyvtárosként dolgozott. Ekkoriban írta meg első szociográfiai művét Borravaló címmel. Később folytathatta tanulmányait, s 1976-ban jogi diplomát szerzett. 1976-tól 1981-ig a Világosság című folyóirat munkatársa volt. 1979-ben a Szegényeket Támogató Alap (SZETA) egyik alapító tagja lett, és aláírta a Charta 77-tel szolidaritást vállaló nyilatkozatot. Politikai tevékenysége miatt elvesztette állását, utazási és publikációs tilalom alá került. 1981-ben az ELTE-én szociológus diplomát szerzett. 1981 végén Rajk Lászlóval közösen létrehozta és vezette az AB Független Kiadót. Részt vett a Beszélő munkájában, 1983-tól szerkesztette az általa alapított Hírmondót, közreműködött a Máshonnan Beszélő és a Magyar Zsidó című szamizdat lapok kiadásában. 1983-ban "hatóság elleni erőszak" címén hat havi börtönbüntetésre ítélték. Ugyanebben az évben a Kiadók Nemzetközi Egyesülete a Freedom to Publish díjjal tüntette ki. 1988/89-ben ösztöndíjjal tíz hónapot töltött az Egyesült Államokban, a Columbia University hallgatójaként. 1988-ban alapító tagja lett a Szabad Kezdeményezések Hálózatának, majd az SZDSZ-nek. Az 1990. évi országgyűlési választásokon a VII. kerület képviselőjévé választották. 1990. október 31-én Budapest főpolgármesterévé választották. 1991 óta vezeti az Európa Tanács Helyi és Regionális Közhatóságok Állandó Konferenciájának magyar delegációját. 1994-ben ismét főpolgármesterré választják a budapestiek. Az 1998-as országgyűlési választásokon az SZDSZ budapesti listavezetőjeként jutott mandátumhoz. Az 1998-as önkormányzati választásokon az SZDSZ jelöltjeként harmadik alkalommal is elindult Budapest főpolgármesteri tisztségéért. 2000 decemberétől 2001 júniusáig az SZDSZ elnöke volt. 2002 áprilisában az SZDSZ budapesti listájáról újra országgyűlési képviselőnek választották, mandátumáról Mécs Imre javára lemondott. 2002. októberben negyedszer nyerte el a főpolgármesteri tisztséget. 2004. január 1-jétől az Európai Uniós Fővárosok Uniója (UCUE) elnökévé választották, a tisztséget 2005. január 1-jéig töltötte be. Az uniós fővárosokat tömörítő szervezet elsődleges célja a nagyvárosok és a városlakók érdekeinek fokozott képviselete Európában. Az SZDSZ listavezetőjeként a 2004. június 15-én rendezett Európai Parlamenti választásokon bekerült az Európai Parlamentbe. Mandátumáról 2004. október 10-én mondott le, mivel a Fővárosi Közigazgatási Hivatal megállapította, hogy a főpolgármesteri és az európai parlamenti képviselői tisztség összeférhetetlen. 2006 májusában bejelentette, hogy ötödször is versenybe száll a főpolgármesteri posztért az önkormányzati választásokon. A budapestiek ismét főpolgármesterré választották.

Indítványok

önkormányzat, rendelet

A Főváros 2010-ben eflogadott települési esélyegyenlőségi programja "elítél mindennemű diszkriminációt", és bár nem kezeli keiemlt célcsoportként az LMBT embereket több példa és intézkedés is szerepel e csoporthoz kötődően: "a Főváros (...) a kulturális sokszínűség jegyében védi a helyi kulturális- és gender-szubkultúrákat, mivel azok idegenforgalmi jelentőséggel is bírnak (pl.: Sziget Fesztivál, Zsidó Nyári Fesztivál, Pride Fesztivál, LIFT stb.)", ill. "a Főváros portálján listát tesz közé a melegbarát szórakozóhelyekről és idegenforgalmi szálláslehetőségekről".

 

Idézetek

2007.07.09

Nehéz elképzelni kevésbé gyáva viselkedést annál, mint ha valaki arctalanul a tömegben megbújva tojásokkal és kövekkel dobálja azokat, akikről úgy gondolja, hogy biztosan nem fogják megtorolni a támadást.
Az igazi bátorságról a hétvégén azok tettek tanúbizonyságot, akik a fenyegetések ellenére is merték vállalni önmagukat és kiálltak jogaikért. (...)
Ebben a helyzetben, ha kell, magam is zsidó, cigány és meleg vagyok. (...) Nem hagyjuk, hogy bárkinek félnie kelljen azért, mert egy kisebbséghez tartozik

2002.06.27 a melegfesztivál megnyitóján

Önök, akik itt vannak, úttörői annak a folyamatnak, amelyik a másik ember elfogadásához, mindennemű diszkrimináció felszámolásához és az emberi jogok maradéktalan érvényesüléséhez vezet. Önöket már nem lehet kitiltani egyetlen szigetről sem, egyetlen rendezvényről sem, mert tudják önmagukról, hogy a társadalom egyenrangú polgárai. (…) Nem önöknek van szüksége arra, hogy a város befogadja önöket, a városnak van szüksége önökre